יום שישי, 26 באפריל 2013

דולמנים באירלנד

מי שטייל בשמורת גמלא שברמת הגולן ודאי נתקל בהם. דולמנים (על שביל הדולמנים ברמת הגולן כאן ועל השמורה עצמה באתר רשות הטבע והגנים). דולמנים, בתרגום מלשונות הקלטים, הם אבני שולחן (דול = שולחן, מן = אבן).

קלטים, כידוע, חיו בארץ הנמר הקלטי (קרי אירלנד) במשך שנים רבות ולכן אין זה מפתיע שנוסף על שפתם (שׁכמעט נכחדה ועל אף מאמצים רבים מעטים באירלנד מדברים אירית באופן שותף) השאירו באירלנד גם דולמנים.

מה השימוש שנעשה בדולמנים ומדוע הוקמו בהמוניהם ברחבי העולם לא ברור לחלוטין. אנו יודעים בוודאות שהיה להם חלק בפולחן המוות, שכן תחת דולמנים רבים נמצאו שרידי אדם וחפצים אישיים שנקברו עם אבותינו הקדמונים. אך בהחלט יתכן שהיו לדולמנים שימושים אחרים, כחלק מפולחן דתי או אמצעי אסטרונומי (בהקשר של גלי אבנים עם משמעות קוסמית, ראוי לציין את סטונהנג' באנגליה).

הדולמנים באירלנד פזורים ברחבי האי, אולם הם נפוצים בעיקר במערב האי, בעיקר באזור הידוע בשם בורן (Burren) ולא הרחק משם בקונמרה (Connemara).

אולי המפורסם בדולמנים באירלנד הוא פולנברון (Poulnabrone Dolmen) שבבורן, חבל ארץ סלעי (מעט מחוץ לפארק הלאומי השואב את שמו מהאזור). כאשר המקום נחשף ונחפר באמצע שנות השמונים, נמצאותחתיו בין 16 ל-22 שרידי מבוגרים ושישה ילדים ששכבו במקום אלפי שנים (כפי הנראה 5,000 שנה ויותר). אגב, לשם פרופורציה, רק אחד השלדים שנמצאו שייך לאדם שעבר את גיל 40.

תוכלו לקרוא עוד על הדולמן בדף הזה או בעמוד המוקדש לו בוויקיפדיה. מידע נוסף על כמה מהדולמנים המפורסמים והמרהיבים ביותר באירלנד בהם ניתן לבקר תוכלו לקרוא בדף הנהדר הזה על אתרים מגליטים (אבנים גדולות) באי האיזמרגד. לחילופין, גם הדף הזה כולל המון מידע מרתק על דולמנים ואתרים מגליטים באירלנד.

בנוסף אני מניח שאם מצאתם עניין בדולמנים איריים, ודאי תרצו להעיף מבט בקטעים הבאים:

תלי קבורה באירלנד
מגדלים עגולים באירלנד
המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה בדבלין


דולמן פולנברון (Poulnabrone Dolmen)


אותו דולמן מזווית אחרת


הדולמן ממרחק רב יותר, בו ניתן להבחין בסלעים האופייניים לבורן

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה